„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť

Kuchyňa nám neslúži len na prípravu jedla. Stretávame sa v nej pri raňajkách a spoločnej večeri, plánujeme aj končíme svoj deň. Musí byť zároveň funkčná aj štýlová, praktická a estetická. Interiérová dizajnérka Ela Frivoltová sa venuje práve návrhom kuchýň a prezradila nám, aké sú trendy, na čom sa oplatí ušetriť a na čom nie, aj pár kuchynských „vychytávok“.

 

Čo vás priviedlo k interiérovému dizajnu?

Ani neviem. Dizajnérkou som chcela byť, odkedy si pamätám. Bol to vždy môj sen, nie je to pre mňa práca, ale skôr koníček. Baví ma na tom pestrosť, vždy je to v niečom iné a možno je to klišé, ale naozaj ma najviac teší spokojnosť klienta.

 

Prečo práve kuchyne?

Kuchyni sa zvykne hovoriť, že je to srdce domova. Myslím, že si tento názov aj zaslúži. V kuchyni sa trávi najviac času, a preto je výborné, ak je tento priestor správne využitý. Za roky, ktoré som strávila v kuchynskom štúdiu, som sa kuchýň nakreslila veľké množstvo, no stále sa mám čo učiť. Učím sa aj od zákazníkov, ich skúsenosti z predošlých kuchýň sú pre mňa veľmi cenné. Častokrát ich potom posúvam ďalej a pomáham tým možno mladším, menej skúseným zákazníkom. Baví ma na tom tá bezodná studnica možností dizajnu, doplnkov, variácií.

 

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

Obývačka „Trginová“ – Minimalistický interiér s prvkami škandinávie. Kuchyňu sme navrhli do tvaru L, aj keď zákazník si pôvodne prial ostrov. Kvôli predstave zákazníka sa vypracoval aj návrh s ostrovom, no nakoniec vyhrala verzia, ktorú sme odhadovali ako prvé možné riešenie.

 

Prečo je dobré zveriť kuchyňu dizajnérovi?

Asi 90% návrhov, na ktorých pracujem, je kuchyňa. Či už ako súčasť celku, alebo samostatne. Je to jedna z najdrahších častí zariadenia interiéru. Preto je dobré, ak si ľudia dajú poradiť od profesionála, ktorý v konečnom dôsledku dokáže financie aj ušetriť. Za tie roky praxe viem povedať, kde peniažky “vraziť” a kde naopak ušetriť.

 

Podlieha aj kuchyňa módnym trendom? Ak áno, čo je teraz „v móde“?

Samozrejme, vývojári sa dnes podľa môjho názoru predbiehajú hlavne v tom, kto bude viac “trendy”, my dizajnéri sa však musíme držať na obzore, aby sme vedeli o všetkých novinkách. Keďže je toho tak veľa na výber, je ťažké poukázať len na jeden štýl, alebo konkrétne prvky, ktoré sú “v móde“. Čo môžem povedať za mojich zákazníkov je, že najčastejšie kreslím škandinávsky alebo moderný dizajn. Ale nemyslím si, že by to bolo kvôli tomu, že práve teraz je to “najtrendy”. Skôr je to o tom, že aj ja sama mám k týmto štýlom najbližšie, a preto si ma aj vyberajú zákazníci, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke.

 

Je stále žiadaná kuchyňa prepojená s obývačkou?

Otvorený priestor má podľa mňa viac výhod ako nevýhod. Je to stále najčastejšou alternatívou pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách bytu.

 

Keby sme zjednodušili farebné spektrum na svetlé a tmavé kuchyne, ktoré sú obľúbenejšie?

Jednoznačne svetlé. Stále prevláda biela, ktorá sa drží na prvej priečke už niekoľko rokov. Má to svoje opodstatnenie, je elegantná, ľahko čistiteľná a nesmrteľná. Kombinácia bielej s akoukoľvek farbou, s čímkoľvek, bude vždy “in”.

 

 

„Ideálne je, keď sa prispôsobuje priestor kuchyni, nie kuchyňa priestoru.“

 

 

Takmer každý by si prial, aby mal v kuchyni viac úložného priestoru. Dá sa niekde nájsť „skrytý“ priestor a rozšíriť ten existujúci?

Mojou obľubou je kresliť kuchyne až po strop a dať čo najnižší soklík (nožičky), aby sme sa ani tam neukracovali o miesto. Veľmi veľa spraví aj výbava skriniek. Napríklad v rohovej skrinke, kde je len polica, je veľa miesta, ktorý sa ťažko využíva, nakoľko je nedosiahnuteľný. Dnes máme veľa rôznych “vychytávok”, ktoré nám umožnia využiť aj takéto miesta.

 

Aj prezradíte nejaké moderné kuchynské „vychytávky“?

Kde začať… Kovania, ktoré nám neumožňujú búchať s dvierkami, keď máme potrebu. J Vnútorné systémy pre poriadok v skrinkách, spotrebiče, ktoré sa “sami” umyjú. Je toho veľmi veľmi veľa.

 

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

1 izbový – V tomto návrhu išlo skombinovať estetiku s praktickým, aby mal klient aj pohodlie aj úložný priestor.. Zadanie, ktoré nie je až tak jednoduché splniť. V tomto prípade si ale myslím, že sa nám to podarila perfektne.

 

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

 

Čo dekorácie? Venujete sa pri návrhu kuchyne aj jej „skrášleniu“?

Aby bol výsledný efekt taký, aký má byť, je potrebné to aj správne nadekorovať. Veľa spraví aj zástena, ktorá môže byť ozdobou kuchyne.

 

Keď pripravujete návrh kuchyne, čo všetko vás zaujíma o živote ľudí, ktorí ju budú využívať?

Je skvelé, ak mi vie zákazník povedať o sebe čo najviac. Čo má rád, čo nie, koľko ľudí je v domácnosti, ako často varia, či vypekajú, ale aj to, či majú nejakého domáceho maznáčika. Snažím sa vytvoriť miesto pre každého v domácnosti. Všetci sa tam musia cítiť dobre, aby sa dokázali zrelaxovať. Napríklad aj pri varení.

 

Sú kuchyne na mieru cenovo dostupnejšie, ako kedysi? Aký je približný cenový rozdiel medzi hotovým nábytkom a nábytkom vyrobeným na mieru?

Môj názor je, že by tento cenový rozdiel nemal byť rozhodujúcim. Ten rozdiel nebude nikdy až taký veľký. Výhoda nábytku na mieru je už v jeho názve… je na mieru. Bude to jedinečné a vyhotovené tak, aby vyhovel majiteľovi.

 

 

„Všetci sa tam musia cítiť dobre, aby sa dokázali zrelaxovať. Napríklad aj pri varení.“

 

 

Oslovujú vás klienti, ktorí chcú „iba“ kuchyňu alebo je to skôr súčasť návrhu celej domácnosti?

Áno, stáva sa mi aj to, aj keď dnes málo, nakoľko kuchyňa je zväčša priestorom celej dennej zóny.

 

Ako vyzerá „ideálna“ spolupráca pri návrhu kuchyne?

Ideálne je, ak klient osloví dizajnéra ešte pred vývodmi, elektrikou atď.  Vtedy je možnosť kuchyňu aj ideálne navrhnúť. Prispôsobuje sa priestor kuchyni, nie kuchyňa priestoru.

 

Aké rastliny sa hodia do kuchyne okrem byliniek? Sú vhodné aj nejaké kvitnúce izbové kvety?

Ja mám veľmi rada rastlinky. Priestor osviežia a zútulnia. Sú podľa môjho názoru vhodné akékoľvek rastlinky, ktoré to na danom stanovisku zvládnu. Treba brať do úvahy svetlosť (dopad denného svetla), prievan atď. Priznám sa, že pri navrhovaní zelene sa aj ja vždy poradím s profesionálmi.

 

Ktoré hlavné prvky v kuchyni by mali byť zladené so zvyškom interiéru? Je nutné mať zladené napríklad farby linky či obkladačiek?

Najväčšiu viditeľnú plochu kuchyne robia dvierka, teda väčšinou sa tieto predné plochy navrhujú v rovnakých odtieňoch. Zladené farby sú podľa mňa nutnosť, nemusia byť síce rovnaké, ale zladiť sa ich vždy pokúšam. Je samozrejme výnimkou, ak chceme v interiéri niečo “vypichnúť”, tam sa dá ísť potom aj s farbou, ktorá nie je použitá nikde inde. Záleží aj na tom, aký odvážny je klient.

 

S akými materiálmi rada pracujete? Uprednostňujete tie prírodné, alebo existujú aj kvalitné umelé materiály?

Ako som už spomínala, dnes je na trhu veľké množstvo materiálov, tak samozrejme sa nájde aj medzi umelými veľa kvalitných. Pracujem rada s tým, čo mám overené a viem sa zaručiť za kvalitu.

 

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

Byt 04 – Ukážka, že aj v malom sa dá vyťažiť maximum. V byte sa trochu poupravovali priečky a nakoniec z malej nepriestrannej kuchyne vznikol celkom zaujímavý priestor spojený s dennou časťou. Použili sa jemné farby v kombinácii s bielou, ktoré priestor opticky zväčšujú a presvetľujú.

 

Veľmi obľúbené sú tzv. „vidiecke“ kuchyne. Otvorené poličky, veľa textílií, retro kuchynské nádoby či náčinie? Pracujete aj s týmto štýlom na Slovensku? Hodí sa napríklad aj do panelákového bytu?

Mám za sebou aj takéto návrhy. Moje portfólio tvorí viac moderných a škandinávskych vecí, ako tých retro. Myslím si však, že to bude tým, že každý z nás má svoj rukopis a ja ho mám viacmenej v tomto štýle. Ale, rada si občas vyjdem z komfortnej zóny a pošpekulujem aj nad vidieckou kuchyňou.

 

Ako opticky zväčšiť kuchyňu?

Nechať ju vzdušnú, menej je niekedy viac.. Osvedčené je používanie bledých materiálov s jemnou štruktúrou, ktoré samotné pôsobia ľahko a vzdušne. Kuchyňa v malom priestore by mala byť kompaktná a čo najjednoduchšia.

 

Kde sa najlepšie ušetrí?

Je veľa spôsobov, ako ušetriť. Záleží na priorite zákazníka. Niekto nechce ubrať na dizajne, preto uberie radšej z vnútornej výbavy, alebo samozrejme veľká položka je aj čiastka za spotrebiče, tu sa dá ušetriť, ak nie je zákazník náročný. Namiesto zásten sa dajú používať nátery, veľa spraví aj výber kovania a veľa ďalších možností.

 

„Je dobré, ak si ľudia dajú poradiť od profesionála, ktorý dokáže financie ušetriť.“

 

Mali ste niekedy požiadavku, ktorú ste odmietli splniť? Prečo?

Nepamätám si na to, že by som nejakú požiadavku odmietla. Stalo sa už, že zákazník prišiel s požiadavkou, ktorú sme v priebehu konzultácie prehodnotili a buď vymenili, alebo vynechali.

 

Máte nejaký dizajnérsky sen?

Moja práca ma už teraz napĺňa a ocenením je pre mňa aj zvyšujúci sa počet zákaziek. Najviac ma tešia zákazky, ktoré prichádzajú z recenzie zákazníkov. Je veľkým zadosťučinením, ak zákazník zavolá s tým, že bol u suseda alebo známeho a rád by si nechal odo mňa poradiť. Momentálne so spoločnosťou NESIA tvoríme moje dizajnérske štúdio, ktoré bolo tiež mojím snom. Teda, beriem to tak, že je stále sa čo učiť a cieľ sa stále posúva.

 

***

„Kuchyňa je pre mňa srdcom domova“: Ela Frivoltová si plní sen a navrhuje kuchyne pre radosť - Interiér

 

Ela Frivoltová sa okrem dizajnu vo vlastnom dizajnérskom štúdiu v spolupráci so spoločnosťou NESIA venuje materským povinnostiam. Rozhodla sa tiež pre štúdium psychológie, ktorá je podľa nej výbornou kombináciou práve s profesiou dizajnéra. Všetko zvláda vďaka tomu, že práca je pre ňu nielen koníčokm ale aj relaxom.